PHP.INI چیست ؟

/ وبلاگ نیماد / مرکز آموزش / PHP.INI چیست ؟

بان برنامه نویسی پی اچ پی برای اولین بار در سال 1995 معرفی شد و به سرعت به یکی از محبوب ترین زبان های اسکریپت نویسی دنیا تبدیل شد. در حال حاضر. بدون پی اچ پی ایجاد انجمن، وبلاگ و یا یک گالری عکس و … کار آسانی نخواهد بود. همچنین قابلیت برقراری ارتباط با پایگاه های داده مانند MySQL و PostgreSQL است و این امر باعث می شود تا محبوبیت بیشتری نیز در میان توسعه دهندگان داشته باشد. برخی از این محبوبیت ها که حاصل پیکربندی  آسان و ذاتی php.ini است که تا این اندازه میتوان پی اچ پی را انعطاف پذیر کند.

 

 فایل php.ini

فایل php.ini فایل پیکربندی اصلی PHP است. این فایل اجازه می دهد تا کاربر به تعریف برخی از تنظیمات برای مفسر PHP شوند. با آن شما می توانید برخی از دستورات، از قبیل”register_globals ” و فعال کردن و دسترسی به لاگ خطاها ، و یا تغییر پیش فرض پوشه  آپلود برای فایل های آپلود شده از طریق یک اسکریپت پی اچ پی استفاده نمایید. تغییرات در فایل php.ini  معمولا در عرض 10 تا 30 دقیقه به روز می شوند، و این عمل بستگی به تنظیمات سرور دارد.

یک اسکریپت پی اچ پی در اولین مرحله به php.ini نگاه می کند و به این ترتیب هر شخصی می توانید فایل php.ini را با تنظیمات پی اچ پی خود سازگار کند ولی توجه داشته باشید که بدلایل امنیتی و اینکه می توان از طریق فایل های شل به اطلاعات سایر کاربران و در نهایت به سرور نفوذ کرد  این امر باعث شده است که اکثریت هاستینگها این گزینه را بصورت عمومی قرار ندهند و آن را برای کاربران غیرفعال کنند و شما تنها قادر خواهید بود دستوراتی که نیاز دارید را به هاستینگ خود ارائه دهید و در صورتی که دستورات شما خطری برای سرور ایجاد نکند فعال می شود همچنین در برخی از سرور ها می توان به راحتی از پنل هاست یک فایل php.ini اختصاصی ایجاد کنید. سرورهای موجود در تهران هاست با تنظیمات استاندارد برای پی اچ پی که توسط مسئولان سرور انتخاب شده اند و به عنوان بهینه ترین تنظیمات برای اکثریت مشتریان خود نیز  پیکربندی شده است مگر در مواردی که شما به صورت خاص نیاز به فعال کردن تابع  توسط سرور باشید و یا نیاز به ویرایش تنظیمات داشته باشید باید برای دریافت اطلاعات بیشتر باید به هاستینگ خود در این مورد درخواست پشتیبانی ارسال کنید. در هاست های اشتراکی معمولا توابع خطرناک فعال نمی شود اما در سرور مجازی یا اختصاصی امکان باز کردن این موارد وجود دارد. البته در صورت باز کردن برای شما ریسک امنیتی خواهد داشت

توجه داشته باشید این قسمت برای مدیران سرور می باشد :

 ایجاد تغییرات از طریق  php.ini QuickConfig  در Cpanel

در صورتی که این گزینه در هاست شما موجود باشد می توانید با استفاده از آموزش زیر آن را فعال و تغییرات خود را اعمال نمایید. توجه داشته باشید این تغییرات باعث تغییر در تنظیمات پی اچ پی شما می شود.

  1. ورود به cPanel.
  2. برروی گزینه php.ini QuickConfig در بخش “Software/Services” کلیک کنید.
  3. فعال کردن QuickConfig در صورتی که فعال نیست.
  4. تنظیمات را که می خواهید تغییر دهید را تغییر دهید.
  5. با کلیک بر روی دکمه Save Changes تغییرات را ذخیره کنید.

 

همچنین برای تغییر تنظیمات php از طریق ssh می توانید از این لینک استفاده کنید.

ارسال نظر

1 + 5 =