Zend Optimizer چیست ؟

/ وبلاگ نیماد / مرکز آموزش / Zend Optimizer چیست ؟

در جهان مدرن امروز، محتوای کپی رایت چیزی بسیار مهم است.هنگامی که شما زمان زیادی برای طراحی یک برنامه تحت وب هستید باید برنامه خود را به طریقی طراحی نمایید که برخی افراد سودجو نتوانند به کدهای آن دسترسی داشته باشند همچنین کد شدن سورس یک نرم افزار هم از نظر امنیتی و هم از نظرعدم  تغییر در سورس اصلی آن خیلی مورد اهمیت است و باید به نحوه ای آن را کدگذاری نمایید. این موضوع که مورد توجه دو نفر از توسعه دهندگان پی اچ پی و سازندگان نرم افزار  zend شد که  تصمیم به ایجاد نرم افزاری تحت عنوان Zend Optimizer شده اند که این نرم افزار قادر است سورس برنامه شما را کد نماید.

برنامه Zend Optimizer

برنامه Zend Optimizer شما را قادر می سازد برای اجرای فایل های کد گذاری که توسط Zend Guard کد شده است. اگر شما تمایل دارید که فایلها را کد نمایید باید به این نکته توجه داشته باشید که حتما باید سرویس میزبانی وب شما باید برنامه Zend Optimizer را برروی سرور نصب کرده باشید تا بتوانید پس از کد کردن اسکریپت و برنامه خود آن قابل تفسیر توسط سرور باشد و بازدید کنندگا سایت بتوانند اسکریپت شما را مشاهده نمایند.

Zend Optimizer و Zend Guard

برنامه Zend Optimizer تنها می توانید کد های رمزگذاری شده را تفسیر کند.برای رمزگذاری شما باید از برنامه Zend Guard استفاده نمایید. این نرم افزار قادر است تمام متن ساده پی اچ پی را به یک فرمت باینری جدید که به آن Zend کد متوسط (Zend Intermediate Code) می گویند تبدیل می کند هنگام رمز گذاری فایلهای جدید جای فایلهای پی اچ پی به ظور منظم قرار میگیرند. یکی از بهترین ویژگیهای برنامه Zend Guard این است هم قادر به کد کردن فایل و هم  قادر به ایجاد لایسنس برروی فایل است.

برنامه Zend Optimizer و پیشرفت های پی اچ پی

برنامه Zend Optimizer نیز قادر به اجرا کارایی قویترکدهای پی اچ پی است. اینکار باعث انجام بهینه سازی کد به منظور افزایش سرعت صفحات بدون تغییر کد می شود.حتی اگر صفحه شما هر بار اجرا شود هیچ سربار گذاری اضافه ای اعمال نمی شود و این خود یک نکته بسیار قابل توجه است. برنامه Zend Optimizer می تواند 40% تا 100% سرعت روند اجرای کد را بیشتر کند.

چگونه می توان فهمید که zend برروی سرور نصب است ؟

برای آنکه بفهمید که آیا zend برروی سرور نصب است و یا چه ماژولها و نسخه از zend برروی سرور نصب است بصورت زیر اقدام نمایید.

یک فایل پی اچ پی ایجاد سپس کد زیر را درون آن کپی نمایید:

<?php
phpinfo();
?>

سپس در مرورگر خود آدرس فایلی که ایجاد کرده اید را زده و بدنبال خط زیر باشید در صورت مشاهده خط زیر  zend برروی سرور شما نصب شده است و می توانید از آن استفاده نمایید:

This program makes use of the Zend Scripting Language Engine:
Zend Engine vX.Y.Z, Copyright (c) 1998-2009 Zend Technologies.>with Zend Optimizer vX.Y.Z, Copyright (c) 1998-2009, by Zend Technologies

Zend Guard از سیستم عامل های زیر پشتیبانی می کند :

Linux x86
Linux x86-64 (only with 32 bit libraries)
Windows x86 XP / 2007 / 2008
Mac OS X 10.8

نسخه های مورد نیاز php :

برای php نسخه های 5.3تا   5.4 استفاده از لودر (loader) به نام Zend Guard

برای php نسخه های 4.2 تا 5.2 استفاده از لودر (loader) به نام Zend Optimizer

لطفا توجه داشته باشید : لودر Zend Optimizer روی php نسخه 5.3 به بالا نصب نمی شود و حتما باید برای این نسخه php لودر Zend Gurad نصب شود.

ارسال نظر

سیزده + سه =