مخفی شدن اطلاعات WHOIS دامنه IR

/ اخبار / مخفی شدن اطلاعات WHOIS دامنه IR

مخفی شدن اطلاعات WHOIS دامنه IR

یکی از اقدامات بسیار خوب شرکت ایرنیک در سال 1401 اقدام به حذف و مخفی سازی اطلاعات WHOIS (کیست) مالکان دامنه‌های ملی IR نموده است.

این اقدام چندین سال است که در رجیسترهای دامنه بین‌المللی به منظور حفظ حریم خصوصی ثبت دامنه رخ داده بود که خلا آن برای دامنه‌های ملی حس می‌شد که خوشبختانه توسط ایرنیک نیز انجام شد.

این اقدام توسط ایرنیک به صورت پیش فرض روی همه دامنه‌ها انجام شده است و نیاز به انجام تنظیمات خاصی توسط کاربران ندارد.

مخفی شدن اطلاعات WHOIS دامنه IR

متن خبر مخفی شدن اطلاعات WHOIS دامنه IR

به اطلاع کاربران گرامی می‌رساند مرکز ثبت دامنه به منظور حفظ حریم خصوصی ثبت‌کنندگان نام دامنه و همگام با تغییرات جهانی در این خصوص، اقدام به حذف نمایش عمومی اطلاعات دارندگان نام دامنه نموده است.

برای مشاهده سیاست جدید Whois (کیست) می توانید به بخش مقررات و قراردادها مراجعه نمایید.

 

مخفی شدن اطلاعات WHOIS دامنه IR

اطلاعات بیشتر درخصوص سیاست جدید Whois دامنه IR

مشخصات زیر در صفحه کیست(WHOIS) در مورد هر دامنه ثبت شده ظاهر خواهد شد. این صفحه برای عموم قابل دسترسی است.

  1. نام کامل و نشانی پست الکترونیک دارنده امتیاز دامنه.
  2. نام کامل و نشانی پست الکترونیک رابط اداری دامنه.
  3. نام کامل و نشانی پست الکترونیک رابط فنی دامنه.
  4. نام یا نام وبگاه کارگزار ثبت‌کننده در صورت تمایل.

چنانچه تغییری در سیاست کیست واحد ثبت دامنه رخ دهد و مقرر شود مشخصاتی فرای آنچه در بالا ذکر شد در معرض عموم قرار داده شود که مورد قبول دارنده امتیاز دامنه نباشد، وی حق دارد نسبت به لغو امتیاز دامنه خود اقدام کند و به نسبت زمان استفاده نشده از دوره امتیاز دامنه هزینه ثبت وی مسترد خواهد شد.
سایر اطلاعاتی که در اختیار مرکز ثبت دامنه قرار دارد اما در این صفحه نمایش داده نمی‌شود، بنا به درخواست قانونی مراجع ذی صلاح در اختیار آنها قرار داده خواهد شد.

هویز دامنه ir

همانطور که در تصویر بالا که هویز دامنه اصلی شرکت طراحی سایت نیماد کرمان طبق گرفته شده است، اطلاعات تماس مجموعه حذف و تنها اطلاعات ایمیل مجموعه به همراه نیم سرورهای ثبت شده نمایش داده می‌شود.

 

حذف شدن زمان ثبت، تغییرات و انقضای دامنه

در گذشته زمانی که هویز دامنه ای را میگرفتید، زمان ثبت دامنه، تاریخ آخرین تغییرات روی دامنه و همچنین زمان انقضای دامنه نیز مشخص بود، که در این راستا این اطلاعات نیز دیگر مخفی شده است.

مخفی بودن این اطلاعات برای برخی از افرادی که قصد داشتند در صورتی که مالک یک دامنه، دامنه خود را تمدید نکرد متوجه شوند و آن دامنه را ثبت کند مشکل ساز خواهد بود.

شرکت توسعه سامان نیماد، بابت قابلیت جدید مخفی شدن اطلاعات WHOIS دامنه IR بسیار خرسند بوده و با امید اینکه دامنه‌های ملی هرچه سریعتر به استانداردهای جهانی ثبت دامنه نزدیک‌تر شود تا کاربران بیشتری از دامنه ملی ایران استفاده کنند.

چنانچه تمایل دارید از سایر اخبار و مقالات آموزشی مربوط به دامنه‌ها مطلع شوید به این لینک مراجعه فرمایید.

 

ارسال نظر

20 − دو =